صدا و سیما


پریشب شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران به مناسبت سالگرد شهادت مبارز دلیر افغانی احمد شاه مسعود، ویژه برنامه ای را پخش نمود که ضمن تأثر مجدد من از شهادت چنین بزرگ مردی، از حسن نظر مسئولین در پخش چنین برنامه ای واقعأ متشکر هستم و من هم در جهت سپاس از این حرکت زیبا، شمه ای از تاریخچه صدا وسیمای مرکز مازندران را منتشر می کنم. امیدوارم مقبول دوستان بویژه بچه های شمالی باشد.

تاریخچه صدا و سیمای مرکز مازندران
صدا و سیمای مرکز مازندران ، در تاریخ 17 تیرماه سال 1349 با عنوان رادیو ساری با دارا بودن یک فرستنده یک کیلوواتی در شهر ساری کار خود را به طور رسمی آغاز نمود و کلیه برنامه های آن در غالب کارهای خبری بود. از سال 1350 با نصب فرستنده کم قدرت ، پوشش تلویزیونی خود را آغاز کرد . در سال 1354 شبکه تلویزیونی گسترش یافت ، بعد از انقلاب همزمان با گسترش صدا و سیما در کشور ، مرکز مازندران نیز توسعه قابل توجهی پیدا کرد  واکنون دارای شبکه استانی رادیویی و تلویزیونی است.
همچنین طی سالهای 70- 81 فرستنده های رادیویی و تلویزیونی مختلف در نقاط مختلف شهرهای استان مورد بهره برداری قرار گرفت در حال حاضر تمامی نقاط استان تحت پوشش شبکه های سراسری رادیویی و شبکه های 3،2،1 و 4 و همچنین شبکه استانی سیما می باشد .

سیمای مرکز مازندران
با گسترش تلویزیون در جهان نخستین فرستنده تلویزیون ایران در یازدهم مهرماه سال 1337 پخش برنامه خود را آغاز کرد . در سال 1347 توسعه مراکز تلویزیونی شهرستانها شروع شد و ارومیه اولین مرکز تلویزیونی و سپس مراکز فارس - گیلان و مازندران کار خود را آغاز کردند . این توسعه به سال 1350 باز می گردد و پوشش تلویزیونی استان مازندران از طریق فرستنده سوردار عملی شد. در سال 1354 مرکز مازندران پیشرفت چشمگیری کرد و نصب فرستنده های تلویزیونی پر قدرت و کم قدرت و تکرار کننده های متفاوت در نقاط مختلف استان انجام شد.
با توجه به کمبود تعداد ایستگاههای تلویزیونی و گستردگی و کوهستانی بودن استان می توان فهمید که قبل از پیروزی انقلاب، سطح وسیعی از مناطق استان مازندران از دریافت برنامه های شبکه های تلویزیونی محروم بوده است . پس از پیروزی انقلاب اسلامی  ایران با نصب و راه اندازی بیش از شصت فرستنده تلویزیونی شامل : ایستگاههای پرقدرت و کم قدرت ، رله ها و ایستگاههای زمینی ماهواره ، پوشش تلویزیونی استان گسترش چشمگیری یافته است . تلویزیون مرکز مازندران تا سال 1364 برنامه های خود را بصورت سیاه و سفید از یک استودیوی کوچک پخش می کرد.
در این سال با همت نیروهای متخصص مرکز و باهماهنگی سازمان برنامه و بودجه طی یک پروژه عمرانی ملی ، استودیوی رادیویی نیز احداث شد تا مرکز توانایی تولید و پخش برنامه های رنگی را نیز داشته باشد که تا سال 1368 به بهره برداری کامل رسید. در سال 1364 واحد سیار تلویزیونی بصورت مونتاژ نشده در اختیار مرکز مازندران قرار گرفت که به همت و با دستان نیروهای متخصص مرکز مونتاژ مورد استفاده قرار گرفت .
بدنبال سیاست های جدید سازمان صدا و سیما جهت گسترش شبکه های استانی ، پس از مرکز اصفهان و خراسان ، شبکه استانی مازندران شد. شبکه استانی مازندران در 26 فروردین ماه سال 1377 مصادف با عید غدیر خم توسط ریاست سازمان دکتر لاریجانی افتتاح شد. تعهدات تولید مرکز در بدو تاسیس 1029 ساعت بوده است . که حکایت از توانمندی نیروهای مرکز در آن زمان دارد و در طی سالهای اخیر برنامه هایی از جمله فیلمهای داستانی ، سریال ، برنامه ترکیبی و نمایشی ، معارفی ، علمی و ... تولید و پخش کند و در حال حاضر روزانه بیش از 8 ساعت برنامه برای مردم تولید و پخش می کند.

صدای مرکز مازندران
صدای مرکز مازندران کار خود را در تاریخ ۱۷/۴/۱۳۴۹ با دارا بودن 16 نفر پرسنل در خیابان خاقانی شهرستان ساری آغاز کرد که برنامه این واحد که عمدتاٌ خبری بود از طریق فرستنده یک کیلوواتی در شهر ساری به سمع مردم می رسید. از سال 1354 با فرستنده پرقدرت 10 کیلوواتی در خزرآباد 85 % از شهرستانهای استان زیر پوشش برنامه های صدا قرار گرفت .
از سال 79 با حمایت مدیرکل و تلاش و مساعی همکاران واحد فنی ، با افزایش قدرت فرستنده از 10 کیلووات به 30 کلیه مناطق استان (100درصد) تحت پوشش برنامه های صدا قرار گرفت ، همچنین با افزایش قدرت فرستنده در چالوس از 10 وات به 50 کیلووات مناطق کوهستانی غرب استان از جمله کلاردشت ، کندوان و ... از برنامه های صدا برخوردار شدند . در سال 1375 شبکه استانی صدای مرکز افتتاح شد و اکنون 7 سال از افتتاح می گذرد و روزانه بیش از 14 ساعت برنامه پخش می شود.

/ 7 نظر / 3 بازدید
maryam

دروود.ممنون از اطلاعات خوبتون. دست مريزاد!

آرمين گيله مرد

سلام ... اما مهمترين دليل که مازندران و گيلان و آذربايجان اون فرستنده ها رو گرفتند، همسايگی با شوروی بود ..... بخاطر جاسوسی

مهدی

سلام رفيق شرقی حالت که خوبه از اطلاع رسانيت ممنونم راستی ما که غربی هستيم منظورم تو شماله ها . راستی يه مطلب مهم نوشتم خوشحال می شم نظرت رو بدونم . برقرار باشی . خدانگه دار و به اميد ديدار ......

29 shahrivar

سلام ممنون ميشم به وبلاکم سر بزنی و نظرتو راجبش بگو

29 shahrivar

به وبلاگم سر بزن و نظرتو راجبش بگو

سایت رسمی نادر دست نشان

سایت رسمی نادر دست نشان سرمربی تیم نساجی مازندران شما را به بازدید از سایت نامبرده دعوت می کند . http://dastneshan.ir با تشکر : مدیریت سایت ( کاوه )