زمین لرزه در شمال ایران

زمین لرزه بسیار بزرگی در ساعت 17:08:43 امروز جمعه، 9 استان شمالی ایران بویژه هر سه استان ساحلی شمال ایران را لرزاند. مرکز زمین لرزه در منطقه بلده حدفاصل شهرنور و شهر چالوس گزارش شده است. شدت زمین لرزه مابین پنج و پنج دهم تا شش و سه دهم در مقیاس ریشتر و در حدفاصل ده تا بیست و شش کیلومتری عمق زمین و به احتمال زیاد از فعالیت گسل دامنه شمالی البرز می باشد.
تلفات و خسارات احتمالی از تنها دو استان قزوین و بویژه استان مازندران گزارش گردیده است. در استان قزوین حدود بیش از  یکصد نفر زخمی و در استان مازندران بیش از دویست نفر مجروح و هفده نفر کشته که شانزده نفر کشته شدگان در جاده چالوس به تهران بر اثر ریزش کوه بر حسب آخرین اطلاعات قربانی گردیده اند. احتمال افزایش میزان قربانیان حادثه تا صبح فردا که نیروهای امدادی فعالیت خود را در سطح روستاهای منطقه بحران زده شدت ببخشند، می رود. ( روستاهای بخش الموت استان قزوین و مناطق بلده، کلاردشت و مرزن آباد استان مازندران ). قابل ذکر است که تنها احتمال افزایش تلفات تنها در بین روستاهای دورافتاده این مناطق در ساعات آینده می رود و در سایر مناطق احتمال افزایش قربانیان حادثه دیده نخواهد شد. آخرین اخبار نیز موید این امر می باشد که این زمین لرزه خسارت و تلفات بسیار اندکی نسبت به سایر زمین لرزه ها داشته و تنها در سطح گسترده ای از شمال ایران احتمالا توسط ساکنین 9 استان احساس شده است.

درخواست یک: پس لرزه های این حادثه کماکان ادامه دارد و از ساکنین استان های شمالی ایران بویژه استان مازندران درخواست می گردد ضمن هوشیاری و تهیه کمک های اولیه، آمادگی کامل خود را بویژه برای امشب حفظ نمایند.
درخواست دو: مسافران عبوری از جاده چالوس-تهران در صورت امکان در جهت عدم ایجاد ترافیک در این محور و سهولت حرکت نیروهای امدادی و همچنین بخاطر احتمال بیشتر ریزش کوه که منجر به بیشترین تلفات در این حادثه گردیده است، سفر خود را لغو و در صورت ضرورت مسیر حرکت خود را از طریق محورهای مواصلاتی دیگر انجام دهند.
درخواست سه: عزیزان داخل و خارج از کشور از تماس تلفنی با استان های شمالی کشور بدلیل ترافیک سنگین خطوط تلفن که هم اکنون جریان دارد اجتناب نمایند و به احتمال زیاد بر اثر ترافیک خطوط مخابرات موفق به تماس نخواهند گردید.
درخواست چهار: با اینکه احتمال فعالیت گسل دامنه شمالی البرز و نه گسل تهران در این زمین لرزه میرود اما رعایت نکات ایمنی توسط ساکنین تهران بویژه برای ساعات آینده ضروری می باشد. ( بعضی از پر تلفات ترین زمین لرزه ها بر اثر یک زمین لرزه در فاصله حتی چند صد کیلومتری خود اتفاق افتاده اند )
درخواست پنج: ظرف روزهای آینده از سفرهای غیرضروری و تردد در جاده کناره دریای خزر حدفاصل شهرهای ساحلی استان مازندران خودداری فرمایید.
درخواست شش: در صورت داشتن دوستان و بستگانی که جهت کوهنوردی و یا اردوهای دسته جمعی در حال حاضر در مناطق کوهستانی شمالی رشته کوه البرز ( بویژه مناطق ذکر شده بالا ) بسر می برند، مراتب را به واحدهای امدادی هلال احمر و نیروی انتظامی استان مازندران و یا استان مربوطه اطلاع دهید.
درخواست هفت: لغو برنامه حرکت، گروههای کوهنوردی و تورهای سیاحتی که برای فردا و یا چند روز آینده عازم مناطق دورافتاده جنگلی و کوهستانی شمال ایران هستند. و یا تغییر اهداف سفر در جهت تفحص و سرکشی به روستاهای دورافتاده با هماهنگی با مراکز هلال احمر و نیروی انتظامی را پیش بینی نمایند.
درخواست هشت: کیف کمک های اولیه شامل وسایل پانسمان، داروهای ضروری، رادیو، چراغ قوه، چاقو، پیچ گوشتی و انبردست، سوت، چند بطری آب، و سایر احتیاجات ضروری شخصی و مقداری البسه و مواد غذایی مانند کنسرو و سایر مواردی که به نظر شما در هنگام حادثه نیاز است. فقط چمدان برای مسافرت شش ماهه به جزایر هاوایی یا آنتالیا نبندید!!! که به درد زمان حادثه نمی خورد. و همه موارد فوق را فقط در یک ساک یا کوله پشتی کوچک و نزدیک به محل خواب یا مکان مشخص دیگر قرار دهید.
آخرین درخواست: مطالب بالا جهت حفظ سلامتی شما و عزیزانتان تهیه شده است. پس این موارد کوچک را خواهشمندم رعایت فرمایید.

پی نوشت جهت اعضای سازمان غیردولتی جوانان ( کتاب شمال سبز ):
دوستان عزیزتر از جانم، اعضای محترم پروژه INOREN پایگاه اطلاع رسانی شمال ایران، همچنین کمیته زیست محیطی انجمن غیردولتی جوانان  کتاب شمال سبز و بویژه اعضای باشگاه اینترنتی شمال ایران که گزارشات بالا را برایم در سریعترین زمان ممکنه ارسال نمودید. ضمن تشکر از عشق و علاقه ای که نسبت به جان هم میهنان خود دارید. از صمیم قلب متأسف هستم که بر اثر عدم همکاری سازمان های دولتی بویژه سازمان ملی جوانان که سنگ جوانان را به سینه می زند اما دریغ از همیاری که بدلیل ایجاد مشکلات، باعث بازداشتن شما از تشکیل هسته اولیه نیروی 3-2-1 ( واکنش سریع ) که وظیفه آن شرکت در فعالیت های امدادی و ایجاد بازویی قوی برای سازمان های امدادی همچون هلال احمر به عنوان یک سازمان غیردولتی جوانان در زمان حوادث غیرمترقبه مبتنی بر فن آوری اطلاع رسانی و ایجاد نیروی 3-2-1بود، گردید.
ضمن تأسف مجدد از اینکه تمامی تلاشهای شما در سال های گذشته را نمی توان در حال حاضر و در زمانی که هموطنانمان به آن احتیاج دارند، بصورت کاربردی اجرا نمود، امیدوارم در آینده ای نه چندان دور این مهم پا بگیرد. واقعا از اینکه طی ساعات اولیه حادثه، گزارش (A) را آماده نمودید تا مرحله (B) را که تشکیل تور امدادی و پوشش مناطق حادثه دیده بود و من فاقد مسئولیت و قدرت لازمه جهت انجام آن با عنوان یک سازمان غیردولتی بودم، متوجه گردیدم که این پروژه کاملا کاربردی و عملی بود و تنها می توانم بگویم در جلوی شما و مردم خوب شمال ایران در چنین لحظاتی که شاید به یاری ما احتیاج دارند و چه بسا اگر ابعاد فاجعه بیشتر می بود، خجلم. هرچند که روسیاهی آن بر چهره دیگرانی که ما را از ادامه راه مأیوس گردانیدند، خواهد ماند.

دیگران قرعه قسمت همه بر عیش زدند
دل غمدیده ما بود که هم بر غم زد

با سپاس
رئیس هیئت موسس انجمن کتاب شمال سبز
مدیریت پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی و اینترانتی شمال ایران

/ 10 نظر / 2 بازدید
بهاره

باز اين آمريکای جهانخوار بمب انداخت !!!

اشک مهتاب

از شنيدن خبر زلزله متاثر شدم ... اميدوارم که تلفات زيادی غير از اينهای يکه نوشتين ديگه نداشته باشه ...

طبرستان

سلام دوست عزيز از شنيدن خبر زلزله متاثر شدم انشالله همه همشهريان عزيز شمالی به سلامت باشند

ساروي كيجا

نمی دونی بر من چی گذشت . غير از زلزله ی تهران که داشت منو از ترس می کشت ، مامان و بابام سفر اومده بودند ساری . تلفن و موبايل هم که نمی گرفت . مردم ديگه . ديشب هم از ترس جان تا صبح خوابم نبرد . اعصاب معصاب ندارم .

niloufareabi

نميدونم چرا همه اين آزمايشات الهی بايد برای مردم فلک زده ايران باشه

no1

اطلاعات خوبی داديد من به سهم خودم ممنونم

وحید

سلام ... حال دوست قديمی چطوره؟ .... مطلب جالب شما را در مورد زلزله در سايت آوای سيرجان لينک دادم .... موفق باشيد

Masen

Khodaya kami ham masolane mamlekati va tasmimgirane in mamlekat ro betarson ke yadeshon nareh ke cheshmashon ro ro jone mardom mibandand. Masen

صلح

کـار ٫ نــان و آزادی: همانطورکه ميدانيد درصد عظيمی از حمعيت ايران را قشر حوان و تحصيل کرده تشکيل ميدهد و شما عزيزان چه زن و چه مرد هميشه طی مدت ۲۵سال که ايران توسط يک نفر به گروگان شده است٫در حال تلاش برای دست آوردن کـار و نـان و آزادی هستيد مسکن هم بماند ٫ تا کی تحمل ؟ تا کی فقر گرسنگی وبيکاری؟آيا بعد از گذشت ۲۵ظلم وستم توسط زژيم طالبانی حمهوری اسلامی بايد منتظر بود ايرانی به کل ويران داشته باشيم يـابايـــد فريــاد زد رفـــرانــدوم٫رفـــرانــدوم بــا نظارت نيـــروهای سازمان ملل.

صلح

سال‎‎های اصلاحات دوم خردادی از نظر زمانی کوتاه بودند، شش يا هفت سال، کمی بيش‎‎تر، کمی کم‎‎تر، فرقی نمی‎‎کند، اما اين سال‎‎ها مانند هر سالی که جمهوری اسلامی از سر گذرانده هر يک قرنی برای مردم ايران به درازا کشيدند. زيرا در اين سال‎‎‎ها مانند تمام سال‎‎‎های جمهوری اسلامی حق کارگر پايمال شد و حق تشکل مستقل نيافت، زن کماکان نيمه‎‎‎‎انسان محسوب شد، جوان بی‎‎‎‎آينده و محروم از جنب و جوش و شادی باقی ماند، معلم فقيرتر شد و سرکوب گشت، روزنامه بسته شد، مخالف سياسی سلاخی شد، وکيل خانواده‎‎‎‎اش زندانی شد، دانشجوی معترض در سياهچال شد تا ديگر پيراهن خونين دوستش را بردست نگيرد، دست‎‎‎‎ها قطع شد، سرها بر دار رفت و ... (می‎‎‎‎توان سطرها و خط‎‎‎‎ها ادامه داد اين مصايب را)، خلاصه اين که در سال‎‎‎‎های اصلاحات دوم خردادی جمهوری اسلامی طالبانی بر جای ماند ...