شعر ژاپنی

شعر ژاپنی خصوصیاتی دارد که مخصوص به خود است. از جمله خصوصیات آن کوتاهی آن می باشد. شاعر ژاپنی غالبا در شعر خود تصویر مبهمی از ایده ای که در نظر دارد را می کشد و کشف و تکمیل این تصویر به عهده شنونده است که البته خالی از اشکال نیست. بطور کل و خارج از مبحث شعر، ژاپنی ها می گویند که سه صفحه از یک کتاب غربی جز لفاظی عامیانه نیست و بقدر یک خط مطلب ندارد!

جالب اینکه ژاپنی ها بقدری به شعر علاقه دارند که حتی امپراطور آنها سالی یک بار شعر می گوید. و جالبتر اینکه امپراطور آنان "هیروهیتو"در سال 1938 میلادی یعنی یک سال قبل از شروع جنگ جهانی دوم که ژاپن با آلمان متحد گردید و تجاوزات بسیاری را به کشورهای همسایه اش انجام داد، شعر زیر را گفته است!

بامداد در باغ پرستشگاه
پر از صلح و صفاست
انتظار میرود اوضاع جهان نیز
بر صلح و صفا بشود

نتیجه اخلاقی: زیاد به شعر و شاعری رهبران دنیا توجه نکنید که اکثرا گل واژه می گویند! اگر هم توجه کردید، لطفا سر و ته معنی اش بکنید. یا دوباره مثل من آنرا به نظم بکشید:

بامداد در باغ پادگان
پر از صحبت خون است
انتظار میرود اوضاع جهان
بر خون و خونریزان شود.

پانوشت: دیدم تازگی های ساختن فیلم های یک دقیقه ای مد شده است گفتم من بزنم تو کلاس شعرهای چند ثانیه ای... بابا... پوز زن!

/ 18 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Solh

برای دستيابی به نـان٫مسـکن٫آزادی بايد مبـارزه کـرد.براي رفع تبعيض از حقوق زنـهای ايـران بايد مبـارزه کـرد.مـردم ايران حق دارند سوال کنندچـرا در آمد حاصله از منابع طبیعی خرِج گروهای تروريستی حزب الله لبنان ميشود.مـردم ايران حق دارند سوال کنندچـرا آقازادها پولها را از ايران خارج و درکانادا٫هلند٫دبی سرمايه گزاری ميکنند.مـردم ايران حق دارند سوال کنندچـرا ثروت ملی ايران را خرِج گروهای حزب الله وآنها را روانه اروپـا جهت فعاليتهای مذهبی وصدور انقلاب ميکنند در حالی که ۷۵٪مـردم ايران زیر خط فقر بسر می برند .ما ملت ایران سیاست را دوست داریم میخواهیم بدانیم٫ میخواهیم در سرنوشت خود وایران نقش داشته باشیم .يــاران تــا کــی خمــوش!

مانیا

که اين طوووووووووور!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! مينی مال مده؟؟؟

aida

خب مام که دست کمی از ژاپن نداريم ... اون يکی رهبرمون که سالی يه بار چه عرض کنم ... سالی به دفعات غزل پراکنی ميکردند... اين يکی هم که ايشالا يه شبه ديوان بيرون ميده ... فقط کافيه بشنوه . اين کامنتای توام مثل مال من خيلی به متنات مربوطه مثلا نه ؟.......!!!!!

Solh

کانون وبلاگ نویسان ایران حکم قرون وسطایی " دو سال زندان به جرم وبلاگ نویسی" برای مجتبی سمیعی نژاد را محکوم می‌کند .تایید حكم دوسال حبس برای مجتبی سمیعی نژاد به جرم وبلاگ نویسی یكی دیگر از موارد آشكار نقض حقوق بشر و آزادی بیان در ایران است. كانون وبلاگ نویسان ایران (پن‌لاگ) تایید حكم قرون وسطایی زندان به جرم بیان عقیده برای مجتبی سمیعی نژاد را محكوم می‌كند و پیرو بیانیه‌های پیشین همچنان از حق آزادی بیان مجتبی سمیعی نژاد وسایر وبلاگ نویسان پشتیبانی کرده؛ همه‌ی آزاد اندیشان را به حمایت از آن‌ها فرامی‌خواند كانون وبلاگ نویسان ایران(پن‌لاگ) از عفو بین‌الملل و صلیب سرخ و دیگر مقامات بین‌المللی می‌خواهد که هر چه سریعتر هیئتی را برای رسیدگی به وضعیت مجتبی سمیعی نژاد و دیگر وبلاگ نویسان در بند وزندانیان سیاسی به ایران ارسال کنند وآزادی بی قید و شرط همه زندانیان سیاسی و وبلاگ نویسان را از دولت ایران خواستار شوند. کانون وبلاگ نویسان ایران(پن‌لاگ)

Solh

اگر حكومت جمهوری اسلامی خود را مبعوث مردم می داند و مشروعيت خود را از رای آزادانه اكثريت ملت ايران كسب می كند ، چرا داوری نهايی را به ملت واگذار نمی كند و به يک رفـــراندم عمومــی با نظارت نهادهای بین الملل تــن دهــد.! جمهوری اسلامی آری يـــــا نـــــــــــــــــــــــه؟

Solh

درود ملت بر تو ای دانشجو و دانش آموخته ایرانی،درود بر تو که وجدان بیدار جامعه هستی و با مشعل روشنایی که در دست داری نور به جامعه می افکنی ،درود ملت بر تو. قسمتی ازمتن بيانيه تجمع دانشجويان در دانشگاه تهران : آزادی همه زندانیان دانشجو ، همه نشریات توقیف شده ، وبلاگ نویسان دستگیرشده، آزادی بی قید و شرط تشکلهای کارگری، دانشجویی، و NGOهای مستقل... متن بيانيه تجمع دانشجويان در دانشگاه تهران ١٦ آذر روز آزادی و ایستادگی در برابر استبداد و بی عدالتی است. امروز را با همه توان خود پاس میداریم. ما دانشجویان بعنوان بخشی از مردم ستم کشیده و همراه با تمامی ستم کشیدگان نظام سرمایه داری یکصدا، فریاد میزنیم که امکانات و ثروت و زر و نفت باید به صاحبان اصلی آن یعنی به همه مردم باز گردانده شود. ما در 16 آذر همراه با محرومان جامعه برای رفع فلاکت و بحران هم صدا میشویم. روز 16 آذر برای ما دانشجویان ، روز رهایی انسان از تمامی تقسیم بندیها و تبعیض های طبقاتی , جنسی و نژادی است و در شرایط اجتماعی ایران دانشجویان منادی خواست آزادی و برابری برای تمام جامعه هستند.

فیونا

سلام پسر جنگل و دريا/ من تازه ام وقت کردی سری بزن/ قربانت می روم.

maedeh

چيز بهتری بايد باشد...شايد در همين نزديکی....می دونی ادما خوششون مياد برن سر کار...