همه عجایب صعود ایران به جام‌جهانی!

فرارو - اگرچه ما سرانجام پس از چند دوره توانستیم به عنوان تیم نخست مقتدرانه به جام جهانی صعود کنیم اما شاید این صعود یکی از عجیب ترین صعودهای ما بود.

به گزارش گل برتر؛ شاید ماجرای صعود این دوره ما به جام جهانی پر افت و خیز تر از هر دوره دیگری بود. تیم ما که با یک پیروزی خارج از خانه برابر ازبکستان آغاز در دیداری 3 امتیاز گرفت که تنها یک ضد حمله داشت و همان توپ را خلعتبری به گل تبدیل کرد.

ما در ازبکستان در حالی با یک گل پیروز شدیم که دوربین های تلویزیونی نشان دادند یک گل صحیح ازبکستان را مدافعان ما از درون دروازه بیرون کشیدند تا داور هم به اشتباه ادامه بازی را اعلام کند و ایران به رغم ارائه یک بازی بد در نخستین بازی مقدماتی جام جهانی با دست پر از تاشکند بازگردد.

در بازی دوم در تهران همه چیز برعکس شد و موقعیت های متعدد ما برابر قطر با بدشانسی تمام به گل تبدیل نشد تا 2 امتیاز حساس در خانه را با تساوی بدون گل برابر قطر از دست بدهیم.

باخت به لبنان در بیروت اوضاع را بحرانی تر کرد و تیمی ما که ظاهرا هیچ برنامه ای در زمین بازی نداشت با قبول نخستین باخت تاریخ فوتبالمان برابر لبنان با موج انتقاداتی روبرو شد که کی روش و کفاشیان را در وسط سیبل قرار داده بود.

هم اکنون یک بازی حساس برابر کره جنوبی صدرنشین گروه در تهران تعیین کننده بود. تیم ما در حالی به اواسط نیمه دوم این بازی رسید که کره جنوبی در آزادی دو بار توپ را به تیرک دروازه ما زده بود و اخراج مسعود شجاعی هم تیم ما را 10 نفره کرده بود.

یک کرنر ارسال روی دروازه و به هم ریختگی جلوی دروازه باعث شد تا کاپیتان جواد نکونام تک گل پیروزی بخش ایران را در میان ناباوری همگان وارد دروازه کره کند تا امیدها به یک باره ظرف چند دقیقه زنده شوند. ایران هم اکنون خود را در جدول بالا کشیده بود.

اما کار به همین جا ختم نشد و در یک بازی عجیب در ورزشگاه آزادی در 24 آبان ما 0-1 بازی را به ازبکستان واگذار کردیم تا این تیم انتقام شکست بازی رفت را گرفته باشد.

پیروزی ازبکستان برابر لبنان و کره جنوبی برابر قطر در بازی های 6 فروردین معادلات گروه را پیچیده و ایران را از سکوی صعود دورتر کرد. ازبکستان و کره جنوبی صدرنشین شدند و ایران سوم.

3 بازی حساس خرداد ماه در حالی نزدیک می شد که کفاشیان و کی روش با اطمینان از صعود به جام جهانی خبر می دادند. کفاشیان در پاسخ به سئوالات خبرنگارانی که می گفتند یعنی ما 9 امتیاز خواهیم گرفت تا صعود کنیم گفت: چرا نتوانیم.

این اتفاق باز هم در میان ناباوری افتاد و ما از 3 بازی خرداد ماه 9 امتیاز گرفتیم آن هم در حالیکه برخی بازیکنان کلیدی تیم ملی در ماه های اخیر را در اختیارنداشتیم. اشکان دژاگه که در بازی های قبلی به ویژه در بازی با کره جنوبی در آزادی یکی از محورهای پیروزی تیم بود به دلیل مصدومیت توانایی بازی نداشت.

از دست دادن سیدمهدی رحمتی نیز که در بازی های نخست واقعا در نجات تیم ملی نقش داشت نکته دیگری بود که در کنار آن باید به نبود هادی عقیلی و علی کریمی نیز اشاره کرد.

جالب اینکه ما از 5 بردی که در این رقابت ها بدست آوردیم 4 برد را با نتیجه 1-0 بدست آوردیم یعنی با نزدیک ترین فاصله ممکن و نکته جالب دیگر اینکه دو گل پیروزی بخش ما در بازی با قطر و کره جنوبی هر دو توسط رضا قوچان نژاد و به شیوه ای تقریبا مشابه به ثمر رسید.

در هر دو مورد توپ سرگردانی که پشت مدافعان حریف افتاده بود را قوچان نژاد با تیزهوشی تمام جمع کرد و در اوج حرفه ای گری با یک بغل پای فوق حرفه ای هر دو توپ را را با پای چپ به گوشه پایین دروازه حریف فرستاد.

ما در کره جنوبی در حالی پیروزی شدیم که هیچ حمله ای را روی دروازه حریف تدارک ندیدیم و فقط یک کرنر زدیم. کره جنوبی در تمام دقایق بازی سوار بر توپ و میدان بود و این تنها دفاع منسجم ما و چاشنی شانس در دقایق پایانی بود که مانع گلزنی حریف شد.

با روندی که دیده شد هیچ کس فکر نمی کرد که ما بتوانیم به عنوان تیم نخست به جام جهانی برویم. کره ای ها کمر به صعود ازبکستان به جام جهانی بسته بودند و نتیجه عجیب دیدار ازبکستان و قطر هم که ازبکستان در 30 دقیقه پایانی 4 گل به قطر زد خود داستان دیگری بود.

ضربه سر بازیکن کره ای که در دقایق پایانی از 3 کنج دروازه ما به بیرون رفت همزمان با گل پنجم قطری ها بود و گل فوق حرفه ای قوچان نژاد در دیداری به ثمر رسید که ما حتی یک حمله را هم روی دروازه حریف پی ریزی نکردیم و آنقدر پاس اشتباه در میانه زمین دادیم که بازیکنان کره را هم خسته کردیم.

فرار قوچان نژاد روی دفع توپی بود که آندو انجام داد و به مانند همه 60 دقیقه قبلی بازی آندو باز هم برای دفع توپ توپ را تنها به زمین کره انداخت و این تیزچنگی قوچان نژاد بود که از این توپ یک گل ساخت.


پانوشت پسر شمالی: ماجرای صعود ما به جام جهانی تنها با 4 گل زده به استثنای بازی با لبنان در آزادی یکی از عجایب سال های اخیر فوتبال ما بود تا باز هم ثابت کند فوتبال جزیی از پروپاگاندای سیاسی در دنیا است. پروپاگاندایی که در زمان خاتمی هم اتفاق افتاده بود!

/ 3 نظر / 79 بازدید
محمدرضا

وقتی کیروش با این نتایج ضعیفش. قبل از بازی با کره هی قدقد کرد و کری خوند مطمئن شدم بازی را میبریم و میخوان ملت به هیجان بیان. مطلبتان کامل بود متشکرم

مینو

دقیقا

عرفان

سلام منو با نام: مازنی ریکا لینک کن. لینک کردی خبر بده.[گل][چشمک][بدرود] وبت عالیه.