برش هایی از آموزه های تاریخ

باب اول: یكی از آثار شوم و بسیار زیان بخش حمله اعراب به ایران ، محو آثار علمی و ادبی این مرز و بوم بود . اعراب جاهل كلیه كتب علمی و ادبی را ، به عنوان آثار و یادگارهای كفر و زندقه از بین بردند ، سعد وقاص پس از فتح پارس و تسخیر مداین و دست یافتن به كتابخانه ها و منابع فرهنگی ایران ، از عمر، خلیفه وقت كسب تكلیف نمود ، خلیفه در جواب نوشت: كتابها را در آب بریزید زیرا اگر در آنها راهنمایی باشد با هدایت خدا و قران از آن بی نیازیم و اگر متضمن گمراهی است ، وجود آنها لازم نیست ، كتاب خدا برای ما كافیست.
پس از وصول این دستور سعد وقاص و دیگران، حاصل صدها سال مطالعه و تحقیق ملل شرق نزدیك را به دست آب و آتش سپردند.

باب دوم: خواجه نصیرالدین توسی پس از سال ها زحمت در تألیف یک کتاب، آن را به بغداد نزد خلیفه برد و درخواست کرد تا کتاب را به خلیفه تقدیم کند. خواجه هنگامی نزد خلیفه رفت که معتصم در دجله مشغول تفریح بود. ابن حاجب وزیر خلیفه کتاب را از خواجه نصیرالدین گرفت و به رود دجله انداخت و سئوال کرد اهل کجایی؟ خواجه نصیر پاسخ داد اهل خراسانم. ابن حاجب به طعنه گفت: پس شاخت کجاست؟ خواجه نصیر گفت: شما تشریف داشته باش، من می روم و می آورم.
از بازی ایام و گردش روزگار، هلاکو خان مغول پیدا شد و خواجه نصیر وزیر او شد و هلاکو را به بغداد برد! وقتی فاتحانه وارد بغداد شدند و بساط خلیفه گری را تعطیل کردند. دستور داد ابن حاجب که دستگیر شده بود را بیاورند، و در حالی که هلاکو خان مغول را به او نشان می داد، گفت: شاخم را که میخواستی آوردم!

/ 18 نظر / 51 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اشك خدا (محسن )

سلام خوبي ؟ با تبادل لينك چطوري ؟ يه سر به منم بزن خوشحال ميشم

عسل

سلام خوبي وب قشنگي داري موفق باشي Oooo.............. .(__)...oooO.... ../ (....(__)...... .../_)...) \........ ........(_\......... Oooo.............. .(__)...oooO.... ../ (....(__)...... .../_)...) \........ ........(_\......... Oooo.............. .(__)...oooO.... ../ (....(__)...... .../_)...) \........ ........(_\......... قدم به میکده ی ما بزار! با تبادل لینک چطوری؟ بهم خبر بده. یا حق!

محمد

سلام وبلاگ پر محتوايی داريد اميدوارم موفق باشيد يه سر بهم بزنيد خوشحال ميشم اگه با تبادل لينک هم موافق بودی خبرم کن خدا نگهدارتون ( روستای تاريخی انبوه )

شايان

فرصتی ایدآل برای شما که به دنبال شغلی مناسب هستید. شما با سرماییه فقط 10000 ریال میتوانید این شغل را داشته باشید. http://www.masbi.com?reagent=00tx0j

شبنم

سلام ... هنوز تو فکر اون کتابايی هستم که دستور داده بودن به آب بريزن..... امروز داشتم تو انجمنه فيلمه دانشگاهمون يه فيلم یا بهتر بگم مستند میدیدم از جنایاتی که اونجاها به اسم ایرانی ها پخش شده و يه منتقدی که داشت راجع به فيلم حرف ميزد ميگفت که تو اين فيلم يه صحنه ای هست که اول اذان پخش ميشه و وقتی به نيمه های اذان ميرسه در ادامه اش يه آهنگ وحشتناک پخش ميشه و ميخواد اينو در ذهنه خواننده ناخوداگاه تداعی کنه که اسلام به خشونت همراهه و اين حرفا... ( جالبتر اين بود که يارو ميگفت اين فيلم از نظر روانشناسی طوری طراحی شده که از اسلام يه حالت وحشت به ذهنه مخاطب القا کنه )......... راستش نميدونم چرا يهو سر درد دلم واست باز شد..شايد بخاطر اينه که هنوز واسه ديدن اين فيلم يه جورايی تو شوکم و اين مشکليه که چاره ای هم نداره...

بابک

سلام وبلاگت قشنگه وآموزنده

saleh

Bebinam ghande asal bacheye kojayi(daghighan) Man taze bade modat ha vaght kardam varede persian blog besham. Khasti ye nim nigahi ham be ma bendaz,HONEY!! http://orange_world.persianblog.ir

و

کيجا

رها

قابل توجه دوستان عزیز یک خبر مهم که شاید فقط یک بار گفته شود سایت شفا ی نورانی و طب مکمل راه اندازی شد و پاسخگوی بسیاری از سئوالات و مشکلات است اگر خود و عزیزانتان را دوست دارید سری به آنها بزنید .